Макроекономічний прогноз. Економіка України буде розвиватися поблизу позитивного сценарію в 2021—2022 роках, а в 2023-му настане період підвищених ризиків макроекономічної стабільності.
Загальний прогноз
Номінальний ВВП України за підсумками 2021 року перевищить $183 млрд, а зростання реального ВВП очікується на рівні 4,3%. Основними драйверами зростання економіки є:
- Сприятлива цінова кон’юнктура на світовому товарному ринку, що привело до збільшення обсягу експорту агропродукції і металургії в грошовому еквіваленті. А також прискорило інфляцію — позитивно для номінального ВВП.
- Відновлення споживчого попиту при стабільній ситуації на кредитно-грошовому ринку всередині країни.
- Ефективні дії НБУ і Мінфіну щодо рефінансування боргів 2021—2022 рр.
У наступні роки, згідно з базовим сценарієм, економіка України зросте до $205 млрд у 2022, далі до $213 млрд у 2023 і до $232 млрд у 2024 році. Динаміка реального ВВП очікується волатильною: зростання на 3,6% у 2022, на 1,6% у 2023 і на 2,6% у 2024 році. Уповільнення в 2023 році пов’язане з цілою низкою чинників: від початку політичного циклу в країні до диспропорцій на глобальному ринку.
У 2023 році очікується світова економічна турбулентність, що викличе гальмування зростання й економіки України. Однак це не призведе до серйозних структурних проблем для подальшого розвитку.
Зазначу, що в 2021—2022 роках розвиток економіки України можна оцінити близько до позитивного сценарію. Сприятлива світова кон’юнктура забезпечить економіці України стійке зростання в 2022 році, підкріплене припливом прямих інвестицій, попит нерезидентів на внутрішні облігації й адекватною вартістю рефінансування на зовнішніх ринках.
Я також розглядаю два альтернативні сценарії розвитку економіки України, в яких виділяємо ключові тригери.
Сценарій зростання
- Підтримка МВФ і підписання нової програми stand by
- Попит нерезидентів на ОВДП і українські активи, зростання прямих інвестицій
- Розвиток споживчого та корпоративного кредитування
- Розвиток фондового ринку в Україні, бум IPO і M&А, прихід великих інвесторів
- Легке переформатування влади з пріоритетом до реформ
- Велика приватизація
- Продовження сировинного циклу
- Збереження м’якої монетарної політики в США і Європі
- «Перемога» над коронавірусом у світі.
Сценарій падіння
- Провал переговорів з МВФ
- Боргові проблеми в 2023—2024 рр.
- Девальвація USD/UAH до рівня 35 гривень за долар США
- Референдум у 2023 році на тему вступу в НАТО
- Активізація воєнних дій РФ на території України
- Неконструктивний уряд, зміна влади в країні
- Корекція цін на зернові і промислові метали
- Передчасна жорсткість монетарної політики в США і ЄС
- Сповільнення світової економіки, боргові проблеми.
Коронавірус
Поширення дельта-штаму коронавырусу в Європі і світі неминуче веде до погіршення епідеміологічної ситуації в Україні у вересні-листопаді 2021 року. Однак, згідно з базовим сценарієм, уряд не вдасться до жорстких локдаунів, лише застосує точкові обмеження щодо роботи співробітників в офісах, відвідування ресторанів і торгових центрів. Така політика матиме незначний негативний вплив на темпи зростання економіки в цьому році. Додам, що незважаючи на повільний процес вакцинації, вплив можливих локдаунів у наступні роки на національну економіку я оцінюю, як мінімальний.
Співпраця з МВФ
Базовий сценарій передбачає відновлення співпраці України з МВФ при збереженні поточного темпу реформування законодавства. Дефіцит бюджету балансуватиме на рівні 2−4% ВВП, що дозволить Україні продовжити нарощувати резерви (до $34 млрд у 2022 році) з наступним поверненням до $32 млрд через великі виплати за зовнішніми боргами в період 2023−2024 рр.
За моїми прогнозами, політика НБУ буде помірно-жорсткою з утриманням облікової ставки в діапазоні 8−9%, а середньорічний курс національної валюти не перевищить 30 гривень за долар аж до 2024 року. Важливий вихідний фактор базового сценарію — відсутність гострої ескалації конфлікту з Російською Федерацією на Донбасі і в Криму. Внутрішньополітична ситуація в Україні нестиме обмежені ризики; незважаючи на втрату партією «Слуга народу» монобільшості, можна очікувати формування робочого уряду після парламентських виборів 2023 року.
Якщо уряд України зможе отримати фінансову допомогу МВФ у межах активної програми stand-by у розмірі $0,7 млрд до кінця 2021-го, а також $0,5 млрд у 2022-му, резерви НБУ будуть поповнені ще на $2,7 млрд у вересні в рамках додаткової емісії SDR.
Відновлення довіри МВФ відкриє для України ще близько $1,2−3 млрд фінансування від партнерів до кінця 2022 року. Затвердження нової програми на 2022−2025 рр. я ставлю під сумнів, враховуючи очікувані зміни в парламенті і вибори президента в 2024 р.
Золотовалютні резерви України зростуть до $32 млрд до кінця 2021 року з урахуванням очікуваних фінансових надходжень і виплат за зовнішніми зобов’язаннями. Низьке боргове навантаження країни в 2022 році і висока ймовірність рефінансування валютних ОВДП, дозволить НБУ наростити обсяг резервів до $34 млрд через рік. У період 2023−2024 років можна прогнозувати зниження золотовалютних резервів НБУ до $32 млрд на тлі девальваційних ризиків, обтяжливої ситуації з боргами і зростання вартості залучення фінансування на зовнішніх ринках.
Підвищення облікової ставки НБУ
Ймовірно, що облікова ставка перебуватиме в діапазоні 8,0−9,0% тривалий час. Такий рівень забезпечить прийнятну прибутковість за ОВДП, за умови зниження інфляції до 5−7% у наступні роки, як для Міністерства фінансів, так і нерезидентів, які розглядатимуть спекулятивні можливості в гривневому ресурсі. Загалом, монетарна політика матиме помірно-жорсткий характер і стримувати банківський сектор від активізації програм кредитування економіки.
Небанківські фінансові організації нарощуватимуть свою присутність на кредитному ринку України. Стабільності української гривні у другому півріччі 2021 сприятимуть кілька факторів:
- З осені очікується істотний приплив валюти в Україну від експортерів АПК, а також сильного в цьому році металургійного комплексу.
- Україна закриває потребу в додатковому валютному фінансуванні за умови отримання SDR і траншу МВФ.
- Нейтральний торговий баланс і активізація надходжень від «заробітчан» дасть можливість Мінфіну закрити питання бюджетного дефіциту за рахунок внутрішнього попиту на ОВДП.
Ринок землі
З 1 липня 2021 року було знято 20-річну заборону на продаж земель с/г призначення. За нормами закону, до 2024 року покупцями можуть бути тільки резиденти України, а максимальна площа угідь в угоді не повинна перевищувати 100 га. Такі обмеження стримуватимуть активність на ринку землі. Однак, норми закону надають час на апробування нових умов, залагодження юридичних нюансів і інших «тестових» умов для відкриття ринку землі в 2024 році для великого аграрного бізнесу всередині країни. Тому я прогнозую нейтральний ефект на бюджетні надходження від вторинного ринку землі до 2024 року, і позитивний ефект від активізації угод у +0,2% зростання реального ВВП.
Ризики
Можна виділити 10 ризик-факторів для економіки України. Це: коронавірус, інфляція, рецесія, політична криза, девальвація гривні, швидкий сировинний цикл, підтримка МВФ, боргова криза, «Північний потік-2» і воєнні дії. Ступінь впливу цих факторів нижче в таблиці.
Спеціально для НВ БІЗНЕС
Вся Україна в боргу перед ними та їхніми вбитими батьками.
Ключова мета Фонду – допомогти дітям реалізувати свій потенціал та інтегрувати їх у світову спільноту.
Ми пишаємося тим, що причетні до такої благодійної ініціативи – цінної та важливої для майбутнього України.
Спільними зусиллями ми зможемо не лише залучати нових донорів, а й удосконалювати роботу Фонду і реалізовувати спільні фандрейзингові ініціативи.