fbpx

Цінова гонитва: який рівень інфляції чекає Україну. І який показник зростання цін допоможе зростанню економіки

Держстат днями повідомив, що ціни на споживчі продукти в січні 2024 року зросли на 0,4% порівняно з груднем 2023 року. Річний показник інфляції минулого місяця сповільнився до 4,7% проти січня 2023 року. Як зазначив у своєму телеграм-каналі голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, гальмування інфляції також спостерігається й у країнах єврозони. Чого ж очікувати українцям від споживчих цін найближчим часом і який показник інфляції буде кращим для підтримання життєздатності вітчизняної економіки, розповів Mind директор з інвестицій, голова R&D у Capital Times Артем Щербина.

Як змінилися ціни на споживчі товари в Європі

Така тенденція на зниження інфляції спостерігається не лише в Україні, а й у світі. Як видно з графіка, імпульс на зниження інфляції у річному вимірі характерний для більшості країн, особливо в Європі.

Інфляція у країнах Центральної Європи, 2023–2024 роки, %

інфляція

Найімовірніше, поточний цикл зниження завершиться глобально в І кварталі. Це пов’язано насамперед із відсутністю ефекту високої бази 2022 року, а також певним зростанням цін на енергоносії, подорожчанням вартості логістики та споживчим попитом.

Які прогнози інфляції для України

Щодо українського контексту, то з ІІ кварталу спостерігатимемо невелике пришвидшення інфляції в річному вимірі. На кінець року очікуємо досягнення рівня інфляції в 10%.

Якщо рівень інфляції залишатиметься в діапазоні 5–6%, то це буде ознака слабкого попиту на товари та послуги з боку бізнесу й населення. Охолодження економіки призведе до перегляду прогнозів зростання (на сьогодні консенсус росту ВВП у 2024 році на рівні 3-4%) і сповільненням росту виручки українських підприємств через відсутність інфляційного ефекту.

Наприклад, у Китаї через сповільнення темпів росту ВВП вперше за 15 років спостерігається дефляція – зниження споживчих цін.

Для підтримки зростання української економіки інфляція має бути 7–10%. Це буде вказувати, що і промисловість закуповує товари, тим самим збільшуючи попит на них, і населення купує товари та послуги, має ресурси для споживання. Низька інфляція не є доброю ознакою економіки, що розвивається. А тим паче відновлюється.

Окрім споживчих настроїв, факторами прискорення інфляції в Україні може виступити й низка негативних тенденцій: постійні проблеми з імпортом товарів через блокування кордонів, проблеми з експортом і надходженням валютної виручки, девальваційний фактор, перегляд цін на електроенергію для населення.

Джерело – mind.ua

Всі свіжі інсайти, новини та дослідження доступні першими для підписників телеграм боту. А деякі ексклюзивні матеріали доступні тільки там. Приєднуйтесь!

Інші новини

Прокрутити вгору
18years