fbpx

5 прогнозів на 2023 рік від аналітиків Capital Times, які стали реальністю

Минулого року, в серпні, ми презентували наше щорічне Макроекономічне дослідження Україна 2022 -2024. Capital Times була в числі небагатьох організацій, які наважилися дати оцінку поточному стану економіки України та спрогнозувати перебіг подій як на фронті та і в національній економіці. Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення до початку 2023 року дані офіційної статистики майже не публікувалися.

Пропонуємо проаналізувати наші очікування щодо базового сценарію річної давнини:


1)  «Базовий сценарій передбачає завершення активних бойових дій на 75% території України в ІІ кв. 2023 р. Частина територій, що були захоплені армією російської федерації, залишаться під окупацією. На цих територіях війна продовжиться».

Частково реалізований

Коментар: Ми не очікували прямого вторгнення білоруських військ, однак недооцінили можливість росії продовжувати активний ракетний терор по всій території України. На жаль, залишається загроза обстрілів житлових будинків, об’єктів енергетики та підприємств і комерційних площ з боку агресора. Більше того, інтенсивність використання ворожих БПЛА та балістичних ракет зростає.

2)  «До середини 2023 року ЗСУ проводить деокупацію Миколаївської області, Харківської області, частини Херсонської області та м. Херсон. Також передбачаємо просування Збройних сил України у Луганській та Запорізькій областях. Конфлікт локалізується без активного просування жодної зі сторін через причину виснаження основних сил обох армій».

Реалізований

Коментар: Українська армія дійсно звільнила Херсон та частину Харківської та Запорізької областей, проте війна продовжується. Причиною сповільнення визволення територій, окрім виснаження людського ресурсу, є тотальна замінованість окупований територій та широка мережа укріплень ворога на межі зіткнення.

3)  «Фінансова допомога Україні включає понад 25 млрд дол. в рік прямого забезпечення потреб бюджету та грантові кошти. Співпраця з МВФ дозволяє Україні реструктурувати зовнішні борги у 2024 р., виплати по яких у рамках досліджуваного періоду не проводяться».

Реалізований

Коментар: У 2022 році в державний бюджет надішло більше 30 млрд дол. міжнародної фінансової допомоги. На 2023 рік очікується понад 40 млрд дол. Виплати по єврооблігаціях заморожені до кінця 2024 року. МВФ буде переглядати програму підтримки у жовтні-листопаді і, гадаємо, одним з пунктів буде пропозиція з реструктуризації державного боргу.

4)  НБУ утримуватиме фіксований курс гривні при збережені високих відсоткових ставок до кінця 2023 р., проте ми передбачаємо чергову «перестановку» офіційного курсу у І кв. 2023 р.

Частково реалізований

Коментар: НБУ продовжує утримувати фіксований курс гривні до долара на рівні 36,6 грн/дол. Регулятор у ІІІ кв. 2023 р. розпочав перехід до м’якої монетарної політики зі зниженням облікової ставки з 25% до 22%. До кінця 2023 р. очікуємо зниження ставки до 18%.

5)  Згідно з базовим сценарієм економіка України скоротиться на 31% за підсумками 2022 р., з подальшим відновленням на 2,9% у 2023 р. та ростом на 6,0% у 2024 р. На довоєнний рівень економіка України вийде не раніше 2026 р. за умови відсутності нової ескалації на війні.

Реалізується

Консенсус прогноз зростання економіки України на 2023 рік 2,6-3,6%. Україна зуміла швидко відновити деякі експортні позиції та внутрішнє споживання, що поліпшило оцінку виходу економіки на довоєнний обсяг ВВП. Очікуємо досягнення номінального ВВП відмітки в 200 млрд дол. у 2025 році.

Всі свіжі інсайти, новини та дослідження доступні першими для підписників телеграм боту. А деякі ексклюзивні матеріали доступні тільки там. Приєднуйтесь!

Інші новини

Прокрутити вгору
18years