fbpx

Якого урожаю чекати цьогоріч та яким буде прибуток аграріїв

Урожай в Україні очікується на 32% менше за середній за останні 3 роки. Протягом 2022-2023 маркетингового року аграрний експортний потенціал України перевищить 50 млн т. Найбільше виручки аграріям принесе експорт кукурудзи.

Про це розповів експерт  компанії Capital Times  Артем Щербина.

Він зазначає, що Уряд очікує збір урожаю на рівні 65-67 млн т, що на 32% менше за середній обсяг урожаю за останні 3 роки (96 млн т). Зокрема, кукурудзи 26,4 млн т  (на 20% нижче за очікування ринку до початку війни), сої – 2,3 млн т (-30%), пшениці – 16-18 млн т (-45-50%), соняшнику – 9,2 млн т (-47%).

Причина таких песимістичних прогнозів, на думку експерта, не тільки у неспроможності аграріїв використати великі площі с/г угідь під посівну (через обстріли, окупацію або мінування), але й через відсутність обігових коштів.

По-перше, на фоні шаленого ажіотажу по експорту зернових сухопутним транспортом, аграрії зіштовхнулися з проблемою високих тарифів на транспортування через дефіцит фур та вагонів “Укрзалізниці”.

Також зараз спостерігаються низькі ціни на українську пшеницю через те, що імпортери закладали в ціну ризики доставки вантажу. В період квітня-липня аграрії продавали зернові взагалі нижче собівартості.

По-друге, через заблоковані порти в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях та містах Бердянськ та Маріуполь проходило близько 90% портового товарообороту України у 2021 році (в т.ч. 90% агроекспорту). На сьогодні за підтримки ООН та Туреччини розблоковані морські порти в Одеській області, що дозволить поступово нарощувати експортні потужності України.

За оцінками KSE Агроцентру, протягом 2022-2023 маркетингового року аграрний експортний потенціал України перевищить 50 млн т. Виручка від експорту розподілиться наступним чином: кукурудза – 5,8 млрд дол., соняшникова олія – 3,2 млрд дол., пшениця – 2,6 млрд дол., насіння ріпаку – 1,6 млрд. дол., ячмінь – 600 млн дол., соєві боби та продукти переробки – 750 млн. дол. Таким чинном, сукупна виручка аграріїв може скласти близько 14,7 млрд дол.

Фото 2 — Якого урожаю чекати цьогоріч та яким буде прибуток аграріїв

Після деокупації та розмінування частини територій розширення посівних площ дозволить наростити обсяги врожаю до 80-90 млн т на рік у 2024/26 рр.

Зазначимо, як заявив президент України Володимир Зеленський, через російське вторгнення, існує загроза того, що український урожай цього року буде вдвічі меншим від звичайного.

Як прогнозують в Українській зерновій асоціації, цього року Україна може отримати 69,4 млн т зернових та олійних із площі близько 19,1 млн га. Експорт з України при цьому може досягти 31,5 млн тонн при суттєвому збільшенні пропускної спроможності переходів на кордонах України.

Джерело Delo.ua

Всі свіжі інсайти, новини та дослідження доступні першими для підписників телеграм боту. А деякі ексклюзивні матеріали доступні тільки там. Приєднуйтесь!
Прокрутити вгору
18years