У класичних книжках з інвестування та фондових ринків можна знайти багато інформації про облігації (особливо державні) як інструмент захист інвестиційного портфелю в періоди нестабільності. Статистика також підтверджує цю тезу – у 100% кризових періодів на ринку акцій в США державні облігації забезпечували, в середньому, 8,5% зростання.
Проте зараз ситуація кардинально відрізняється. Кореляція облігацій з акціями за останні 3 роки понад 0,7х (проти 0,15х з 1980х років). Облігації поки не виступають інструментом захисту в силу специфіки політики ФРС США та ризиків нової хвилі зростаючої інфляції. Плюс, торгова війна запустила ефект «відмови від долару», що прямо впливає на динаміку американських облігацій.
І тут криється певна ринкова аномалія. Якщо припустити, що ринки йдуть по сценарію рецесії, тоді ФРС почне стимулювати банки під купівлю надійних облігацій через норми резервування плюс інструмент фінансової підтримки (РЕПО). Додатково ФРС може поновити політику зниження облікової ставки (що супер позитивно для облігацій). Та й додавання в державний резерв stablecoins розширить попит на боргові папери. В такому випадку ми можемо зараз спостерігати найцікавіші ціни на державні облігації на наступні 2-3 роки.
У цієї ідеї є ризики. А саме – деглобалізація, яка набирає обертів з будь-якими ініціативами Трампа. Подальший вихід торгових партнерів з долара і доларових активів, та шалений попит на золото зі сторони центральних банків в Європі та Азії. Такий «вихід» суттєво погіршує ліквідність державних облігацій США, що виливається в досить різкі падіння їх вартості.
Як діємо: утримуємо до 20% облігацій в збалансованих портфелях, проте готові збільшувати аллокацію, якщо отримаємо позитивні сигнали в динаміці боргових цінних паперів. В даній ситуація найбільш вразливими, як не дивно, виступають консервативні стратегії, де доля облігацій досягає 70%. Розраховуємо на стабілізацію протягом наступних 2-3 місяців.