fbpx

НБУ та його пом’якшення: чого очікувати бізнесу від цих кроків регулятора

Національний банк днями вперше від початку повномасштабної війни анонсував найбільші пом'якшення обмежень для бізнесу. Як це вплине на останній і які наслідки матиме для економіки, проаналізував для Mind директор з інвестицій Capital Times Артем Щербина.

Ми вітаємо ініціативи НБУ щодо лібералізації валютного ринку для бізнесу. Цей крок – гарний сигнал для підприємців, банків та інвесторів з-за кордону. Та про все по черзі.

Тут, мабуть, потрібно дякувати, що наважилися. Поточна ситуація на валютному ринку є контрольованою, але не стабільною, як було протягом 2023 року.

Сам Нацбанк аргументує своє рішення досягненням певної макроекономічної стабільності. Дійсно, ми також бачимо стійкість національної економіки до воєнних і торгових ризиків. Передбачаємо зростання ВВП України у 2024 році на рівні 3% (погіршення нашого прогнозу у 3,3% від листопада 2023 року через енергетичні ризики, суттєве сповільнення інфляції та споживчого попиту, а також нижчі, ніж передбачалося раніше, обсяги фінансової допомоги від партнерів).

Об’єктивною причиною лібералізації можна вважати потребу бізнесу в розширенні експортного потенціалу, а також відкритість до залучення капіталу на зовнішньому ринку.

Експортери отримали можливість укладати більш вигідні для себе логістичні контракти, а також сплачувати за послуги посередників чи дистриб’юторів без необхідності виводу капіталу за кордон. Ці обмеження ускладнювали експорт товарів до Європи, наприклад. І додатково створювали попит на валюту всередині країни.

Для виробничих холдингів стала доступна опція сплати за лізинг / оренду за кордоном. Це потенційно має дозволити закуповувати обладнання чи інші товари довгострокового користування з меншими фінансовими витратами. А враховуючи поліпшення механізму сплати відсотків за міжнародними кредитами, це відкриє більше банківських продуктів для українських позичальників.

Наприклад, компанії Defense Tech, які потребують фінансування для розширення бізнесу та створення нових продуктів для оборонпрому, – дуже цікава ніша для іноземних інвесторів. Але через наявні валютні обмеження такі інвестори рідко погоджуються інвестувати саме в Україну. Механізм дивідендів потенційно сприятиме досягненню домовленостей між українськими компаніями й іноземними інвесторами.

Лібералізація – це добре. Проте поки ініціативи НБУ дуже обмежені, жодного поліпшення для фізичних осіб, які залишаються осторонь глобального фінансового ринку. У той час як всередині країни гривня у 2024 році девальвувала на 7%, дохідність за ОВДП знизилася з 18% до 16% річних; на закордонних ринках фондові індекси штурмують нові максимуми.

За умов збереження поточних темпів відновлення економіки України та зменшенні безпекових ризиків НБУ повертатиметься до питання зняття валютних обмежень. Передбачити конкретні кроки зараз неможливо.

Важливим етапом на шляху поліпшення інвестиційної привабливості України та локального бізнесу мають стати перемовини між МВФ, міжнародними інвесторами та Україною щодо реструктуризації боргу за зовнішніми запозиченнями. Чітка домовленість дозволить зрозуміти реальну вартість зовнішнього ресурсу для українського бізнесу, а також справедливу ставку дисконтування з урахуванням усіх ризиків.

Джерело – mind.ua

Всі свіжі інсайти, новини та дослідження доступні першими для підписників телеграм боту. А деякі ексклюзивні матеріали доступні тільки там. Приєднуйтесь!

Інші новини

Прокрутити вгору