fbpx

CIO Monthly Digest. Січень 2024

Фондові ринки показали високодохідну динаміку у 2023 році

Що відбувається

2023 рік, в обхід очікуванням багатьох, став дуже добрим періодом для ринку акцій. Індекс S&P500 виріс на 25%, а індекс технологічних компаній NASDAQ Composite зріс на 44%. В Європі рік, що минає, став одним з найкращих в історії – регіональні індекси зросли на 10-30%, окрім ринку Великобританії та Швейцарії.


Цікавий факт, драйверами зростання ринку акцій у січні-жовтні 2023 р. були, так звані, «голубі фішки» або «чарівна сімка»: Apple, Amazon, Meta, Microsoft, Netflix, Nvidia та Google. Вони забезпечили 10% зростання проти 0,4% всіх інших 493 компаній в індексі. У листопаді-грудні ситуація кардинально змінилася – ринок додав 15% на підйомі вартості акцій другого та третього ешелону. В Європі такої залежності не виявлено.


Щодо монетарної політики, то поточний рівень облікових ставок – це максимуми післяCOVID відновлення. Центральні банки вміло побороли інфляцію, забезпечивши майже повну зайнятість населення. Можна стверджувати, що центральні банки навчилися вміло управляти пропозицією грошей в економіці і правильно реагувати на зміни в
кон’юнктурі. Ця теза доречна і в контексті дій НБУ.


У 2024 р. регулятори почнуть знижувати ставки (вже почал в Бразилії, Польщі). Традиційно, до рішення про зниження ставки приводить зростання безробіття чи суттєве погіршення економічних умов (падіння ВВП). Проте, враховуючи поточний рівень інфляції у багатьох країнах (3-5%), центральні банки можуть використати інструмент пом’якшення монетарної політики як превентивний метод від подальшого охолодження економіки. Такий підхід буде дуже логічним при збережені темпів згортання емісійного буферу (скорочення балансів центробанків).

Нарощування долі акцій в портфелі стане доцільним у 2П2024

Сценарії

Базовий сценарій динаміки індексу S&P500 передбачає корекціюринку у першій половині 2024 р. до 4 300 пунктів (-9,8% від поточного рівня) на фоні переоцінки темпів зростання американської економіки та риторики ФРС США щодо утримання поточного рівня облікових ставок в середньостроковій перспективі. Далі, динаміка залежатимевід перебігу подій у президентській гонці та геополітиці. В цілому, очікуємо що широкий ринок покаже нейтральну або навіть негативну динаміку за підсумками 2024 р.


Основним фактором реалізації позитивного сценарію є технологічна революція, спричинена впровадженням ШІ у різних галузях –від фінансів та ритейлудо медицини та логістики. Якщо такі інновації матимуть швидке розповсюдження в традиційних галузях, це стане «бустером» в доходах американського та міжнародного бізнесу.


Негативний сценарій більш ймовірний за позитивний варіант. Корпорації завершують 2023 р. з дуже слабким темпом зростання виручки та доходів, а 48% корпорацій з індексу S&P 500 продовжують погіршувати свої прогнози на 2024 р. Поточний високий рівень ринку підтримується додатковою ліквідністю з боку ФРС, що не є стабільним фактором. Пониження кредитного рейтингу США як додатковийризикфактор. Падіння індексу на 40% за два роки (до рівнів 2019 р.) можливий сценарій при загостренні геополітичних відносин.


Наш план, це знизити долю акцій в активній частині портфелю до другої половини 2024 р. Довгострокові стратегії залишаються незмінними –ми продовжимо формувати набір цінних паперів, незалежно від поточної кон’юнктуриринку. Акценти на секторальній вибірці акцій в портфелях.

5 передбачень у світовій економіці на 2024рік

Всі свіжі інсайти, новини та дослідження доступні першими для підписників телеграм боту. А деякі ексклюзивні матеріали доступні тільки там. Приєднуйтесь!

Інші новини

Прокрутити вгору
18years