fbpx

Долар по 100 рублів. Що такий курс насправді говорить про стан російської економіки. Пояснює аналітик Артем Щербина

Курс долара 14 серпня перевищив 100 рублів вперше з березня 2022-го. Російська валюта впала на 9% з початку серпня і на 40% – з початку року. Forbes запитав у директора з інвестицій Capital Times Артема Щербини, що динаміка рубля каже про реальні проблеми у російській економіці

Артем Щербина, директор з інвестицій Capital Times

Аналізуючи коливання валютного курсу, потрібно дивитися на сукупність факторів, які можуть на нього впливати: базові та приховані.

Платіжний чи торговельний баланс як базовий фактор

Торговельний баланс РФ залишається позитивним, попри численні західні санкції. Хоча позитивне сальдо за перше півріччя 2023-го скоротилося до $38 млрд зі $170 млрд у 2022-му. Але в цьому випадку це не основна причина падіння російської нацвалюти. За курсу 150 рублів за долар, гіпотетично, торговельний баланс точно буде відʼємним. Це вже буде для всіх серйозним індикатором, що щось іде не так. Зокрема і для контрагентів РФ, які й досі продовжують з нею співпрацювати. Це відкриті дані, їх не можна приховати.

Приховані фактори

З-поміж основних прихованих причин падіння курсу рубля – можлива прихована емісія. Її цілі:

1. У РФ активно зростає пряме державне кредитування бізнесу в рублях (в середньому на 1 трлн рублів на місяць). 

Значна їх частина може бути пов’язана з викупом активів у нерезидентів, обслуговуванням боргів, а також фінансуванням воєнних дій в Україні. 

Останнє неможливо простежити у відкритих джерелах, однак обсяги воєнного «емісійного» фінансування можуть досягати $1 млрд в місяць.

2. Центробанк Росії та Мінфін через нарощення співпраці з Китаєм змушені купувати китайські юані для розрахунків. 

Торговий оборот з дружнім Росії Китаєм за сім місяців 2023 року становить $29,3 млрд. Це майже на 40% вище, ніж за аналогічний період 2022 року.

3. Можливі фінансові маніпуляції наближених до уряду бізнесменів (відтік капіталу).

За «сірими» схемами продовжується операційна діяльність на міжнародному рівні таких підсанкційних корпорацій, як «Русал», «Газпром», «Лукойл» та інших.

Поточний курс долара США в РФ. 14 серпня рубль девальвував до 102 руб. за долар США. Джерело – Google Finance
Поточний курс долара США в РФ. 14 серпня рубль девальвував до 102 руб. за долар США. Джерело – Google Finance

Дії центробанку РФ

Впровадили політику ревальвації, знижуючи ставку. Потім вони його відпустили. Тепер можуть відновити.

Російський регулятор провадив політику утримання низького курсу рубля (ревальвації), доходячи до курсу 60 руб. за долар США, з паралельним зменшенням облікової ставки, яка з пікових значень в середині 2022 року на рівні 20% знизилася до 7,5%. 

Пізніше вони відпустили курс, залишивши низькою ставку. Зараз же центробанк може поновити жорстку монетарну політику.

15 серпня 2023 року центробанк РФ екстрено збільшив облікову ставку на 350 пунктів – до 12%. Регулятор не виключив подальшого підвищення ставки, якщо ситуація не стане контрольованою.

Але одним підвищенням облікової ставки зупинити девальвацію рубля буде неможливо. 

Російський регулятор може надалі обмежити можливості для відтоку капіталу за кордон, встановити заборону на купівлю валюти (як це було у другому кварталі 2022 року) та знову зафіксувати курс. 

Прийнятним на 2023-й для центробанку РФ є діапазон курсу в 80–90 рублів за долар.

Цьому сприятиме, зокрема, й поточна ціна на сиру нафту, яка, хоч і з дисконтом РФ, задовольняє російських виробників і бюджет країни. Ціни ж на ринку не обвалилися і перебувають у межах $80+ за барель.  

Чи є девальвація російського рубля показником проблем з економікою

Перший момент, який потрібно враховувати – маніпуляція зі статистикою. Аргументація влади РФ, що в них все стабільно з економікою – пропаганда. 

Другий момент – економічно РФ все ще може витягувати економічні процеси в країні. Але такий фактор, як зовнішній тиск, стимулює внутрішніх контрагентів продовжувати виводити капітал з країни, зменшувати внутрішнє виробництво й більше імпортувати, наприклад, з Китаю. 

Ці проблеми поступово накопичуються та впливатимуть на економіку. Це певне погіршення, але не колапс. До цього ще дуже далеко.

Валютний курс – зовнішній прояв. Довгостроково за незмінних умов зовнішнього тиску ситуація буде погіршуватися. Щодо колапсу економіки РФ за курсу 200 рублів за долар, про який почали говорити, цього моментально не станеться. 

Чи є межа девальвації рубля, за якої економіці РФ буде дуже важко

Якщо курс російської нацвалюти твердо перевищить 100 рублів за долар США, наслідком буде збільшення контролю, зокрема й бізнесу, з боку центробанку та держави. Це призведе до скорочення активності бізнесу та тих свобод, які ще там залишилися.

За курсу 150 рублів за долар США може початися жорстка паніка з боку населення, збільшиться кількість проявів невдоволення та кризових моментів. Вартість війни для РФ пропорційно збільшуватиметься. Це також тиснутиме на бюджет і платіжний баланс.  

https://forbes.ua/

Всі свіжі інсайти, новини та дослідження доступні першими для підписників телеграм боту. А деякі ексклюзивні матеріали доступні тільки там. Приєднуйтесь!

Інші новини

Прокрутити вгору
18years