fbpx

Які опції для збереження та примноження заощаджень залишилися в українців?

Вперше з початку російського вторгнення Forbes повертається до формату традиційного інвестиційного гіду. Що треба знати про інвестиції у нерухомість, землю, ОВДП та іноземні активи під час великої війни та скільки на цьому можна заробити

«В останні два роки як asset manager я міг би отримувати винагороду золотими злитками, якби працював не в Україні», – іронізує директор з інвестицій Capital Times Артем Щербина, говорячи про інвестиційні можливості для українських інвесторів під час війни.

Поки світ спостерігав за суперзростанням фондових ринків, українці не могли потрапити на це «свято» через валютні обмеження, запроваджені внаслідок російського вторгнення, каже Щербина.

Інвестиційний портфель для українців на третьому році повномасштабної війни дійсно на перший погляд зовсім не вражає розмаїтістю більш‐менш надійних варіантів: ОВДП, нерухомість, земля, іноземні активи в межах ліміту НБУ у 100 000 грн на місяць.

Але якщо вивчити український інвестринок детальніше, виявиться, що можливостей значно більше.

Як це працює і скільки на цьому всьому можна заробити? Вперше за час повномасштабної війни Forbes склав інвестиційний гід. Він складається з двох частин. Перша – 12 інвестиційних опцій в Україні за кордоном, зібраних компанією Capital Times, і потенційна дохідність кожної за трьома сценаріями. Друга – серія експлейнерів про інвестиційні можливості у нерухомості, державних облігаціях та на ринку землі.

Чи своєчасно думати про інвестиції, коли постійно є потреба у волонтерській допомозі? Цифри кажуть за себе: вклади фізосіб в ОВДП зросли з початку війни у 2,5 раза. Ці гроші держава може витратити на війну. А перетворення землі на інвестактив за умови подальшої лібералізації ринку може додати до ВВП України додаткові 1–2,7 в.п., свідчить дослідження Київської школи економіки. У грошах ефект вимірюється у $35 млрд.

Які найбільш поширені інвестінструменти доступні зараз українцям і яку дохідність вони мають? З дозволу Щербини з Capital Times Forbes публікує його розрахунки потенційної дохідності для шести різних типів активів в Україні та такої самої кількості – на іноземних ринках.

В Україні усі інвестможливості так чи інакше повʼязані з ОВДП, землею та нерухомістю. Найпростіших варіантів вкладень – власне держоблігацій чи депозитів – у переліку немає. Дохідність розрахована за трьома сценаріями залежно від тривалості інвестиції (від одного до трьох років).

Найліпший баланс між потенційною дохідністю та порогом входу, за розрахунками Щербини – у землі. Почати інвестувати можна і з менших сум, але Щербина радить поріг у $5000. Тут при позитивному сценарії можна заробити 17% річних у валюті, щоправда, є ймовірність отримати і лише 3% річних. Решта активів вимагають, за рекомендаціями Щербини, старту принаймні з $10 000.

Доступ українців до світових ринків обмежений. НБУ зберігає ліміт на переказ коштів за кордон у 100 000 грн на місяць (еквівалент близько $2500 за курсом НБУ на 13 червня). Що можна зробити з такою сумою? Варіантів значно більше, ніж в Україні – починаючи від акцій топових світових компаній і закінчуючи золотом.

Погана новина для українців – зараз ринки зростають не так динамічно, як кілька років тому: дається взнаки світовий тренд на прискорення інфляції та підвищення ставок центробанками, каже Щербина. Хороша – вартість послуг посередників для закордонних інвестицій за останні роки суттєво знизилася. «Комісія за купівлю фонду в Interactive Brokers становить $1–2», – каже Щербина.

Найбільш дохідні опції у цьому сегменті – інвестфонди нерухомості, біржовий індекс S&P та акції компаній, що платять дивіденди (наприклад, British American Tobacco чи Volkswagen). Оптимальний мінімум для інвестування – від $10 000.

Джерело – Forbes.ua

Всі свіжі інсайти, новини та дослідження доступні першими для підписників телеграм боту. А деякі ексклюзивні матеріали доступні тільки там. Приєднуйтесь!
Прокрутити вгору
18years