fbpx

За та проти девальвації гривні у 2024 році

Українці та український бізнес звикли до курсу 36−37 грн за долар. Останні півтора року, попри воєнний стан і постійні терористичні атаки ворога, НБУ утримує курс у вузькому коридорі.Регулятор став взірцем стабільності - дозволив волонтерам, аграріям, нафтотрейдерам, логістичним компаніям, торговим мережам і банкам планувати та прогнозувати свою операційну політику, а населенню — безпечно розпоряджатися власними коштами у разі валютних операцій за кордоном.

За 2023 рік українська гривня увійшла до десятки найсильніших валют світу. Готівковий курс гривні до долара з останні 12 місяців зміцнився на 7% з 40,0 грн/дол. до 37,4 грн/дол.

Така стабільність була досягнута вправними діями НБУ та багатомільярдною фінансовою підтримкою партнерів. Лише у 2023 році Україна отримала майже $40 млрд. За таких умов Нацбанк зумів наростити резерви з $28,5 млрд на кінець 2022 року до $41,7 млрд станом на 1 серпня 2023 року. Далі фінансова допомога різко скоротилася, а регулятор відмінив фіксований статус курсу та перейшов до режиму «керованою гнучкості». Це, у свою чергу, змусило НБУ стати активним учасником міжбанківського валютного ринку. Станом на 1 грудня розмір золотовалютних резервів впав до $38,8 млрд.

На наступний рік очікування обсягу надходження міжнародної фінансової допомоги та підтримки України загалом — досить стримані. Чи вдасться НБУ за таких умов продовжити політику стабільного курсу? Чи будуть Міністерство фінансів разом з МВФ більш наполегливими щодо переходу на плаваючий курс та валютну переоцінку видатків бюджету? Чи зможе бізнес наростити обсяг експорту для отримання валютної виручки? Пропоную розібратися, які з описаних факторів можуть утримати валютний курс на поточному рівні, а які, навпаки, стати тригером девальвації у 2024 році.

За девальвацію:

Критичний дефіцит бюджету, що поглиблює залежність державних фінансів від міжнародної фінансової допомоги. Міністерство фінансів очікує від НБУ послаблення національної валюти для зменшення рівня дефіциту в доларовому еквіваленті (за рахунок переоцінки видатків бюджету) Проблема експорту. Прогнозую зменшення експортного потенціалу України у 2024 році на фоні логістичних проблем аграріїв, політики протекціонізму з боку європейських сусідів, зменшенням виробництва в металургії. За таких умов в економіці буде зменшення пропозиції валюти. Сальдо торгового балансу очікується на рекордно від’ємному рівні у -$47 млрд за 2024 р. (у 2023 р. на рівні -$40 млрд) Фінансова підтримка міжнародних партнерів скоротиться наступного року, незважаючи на рекордний дефіцит та від’ємний торговий баланс. У НБУ буде менше ресурсу для поповнення резервів, менше інструментів утримання курсу на рівні в 36 грн/дол. Наявний обсяг золотовалютних резервів за поточних умов дозволяє Нацбанк утримувати курс максимум до ІІІ кварталу 2024 року. За підсумками переговорів з МВФ однією з рекомендацій фінансового партнера може стати перехід до вільного ціноутворення на валютному ринку. Нацбанк вже підготував плацдарм для зняття валютних обмежень та переходу до плаваючого курсу. Регулятор реалізував перехід від фіксованого до «гнучкого» курсоутворення, оголосив про утримання високої процентної ставки на 2024 рік та провів успішне стрес-тестування банківської системи.

Проти девальвації

Бренд НБУ як головного утримувача стабільності в економіці України у воєнний час 2,2 трлн грн коштів фізичних та юридичних осіб в банківській системі (+40% за два роки). Це суттєвий грошовий ресурс відкладеного попиту на валюту. Наявні обмеження на вивід валюти закордон та достатньо інструментів у НБУ для стримування спекулятивного попиту

Сукупність факторів за та проти вказують на 60−70% ймовірність девальвації гривні наступного року. Тож рекомендував би бізнесу, діяльність якого залежить від ситуації на валютному ринку, закладати в бюджет послаблення гривні на 10−15%. Середній курс на 2024 рік очікую в діапазоні 38−39 грн/дол.

Варто зауважити, що НБУ продовжить «тримати руку на пульсі», поки в країні воєнний стан. Навіть за реалізації сценарію девальвації динаміка гривні буде повністю контрольованою. Тож не варто вірити прогнозам в гривню по 50.

Як можливий індикатор, на крипторинку курс «вільної» української гривні до USD Tether вже перевищив рівень у 41.0 пунктів.

Джерело – NV

Всі свіжі інсайти, новини та дослідження доступні першими для підписників телеграм боту. А деякі ексклюзивні матеріали доступні тільки там. Приєднуйтесь!

Інші новини

Прокрутити вгору
18years