fbpx

Гроші для України: які обсяги фінансової підтримки від країн-партнерів ми очікуємо у 2024 році й надалі

Напередодні Конгрес США схвалив рекордний оборонний бюджет на 2024 рік у розмірі $886 млрд, з яких $800 млн передбачено виділити Україні протягом 2–5 років. Надання військової допомоги Україні в межах наведеного горизонту планування передбачає укладання контрактів між Пентагоном і виробниками, а не надання озброєнь безпосередньо із запасів міноборони. Також днями Institut fur Deutschen Wirtschaft оприлюднив результати дослідження, згідно з яким є припущення, що вступ України до ЄС коштуватиме останньому орієнтовно 190 млрд євро, що становить 17% від загального бюджету Євросоюзу. Адже Україна за умови членства в ЄС матиме право на значні фінансові ресурси з його бюджету. Крім того, уже найближчим часом Україна очікує на певну фінансову підтримку не лише від США, а й від країн Євросоюзу. Який обсяг такої фіндопомоги від країн-партнерів може отримати Україна вже наступного року, а також на яке фінансування може розраховувати на тлі перспективи вступу до ЄС, розповів Mind директор з інвестицій, голова R&D в Capital Times Артем Щербина

У період 10 років така фінансова підтримка України може сягнути 180 млрд євро чи більше. Проте значна частина ресурсів, найімовірніше, осяде в європейській економіці (як і в США при наданні військової допомоги).

Найближча фінансова підтримка для України 

Загалом наше бачення міжнародної підтримки наступне. 

Потреби України в додатковому фінансуванні державного бюджету на 2024 рік оцінюються в $44 млрд. Частково, в обсязі $11 млрд, є план у Міністерства фінансів залучити фінансування шляхом випуску ОВДП. Залишок – це зовнішнє фінансування.

Про наміри виділити кошти 2024 року оголосили: США ($11,8 млрд), ЄС ($12,5 млрд), МВФ ($5,4 млрд) та інші партнери ($2 млрд). Якщо ці бюджети будуть затверджені, то обсяг міжнародного фінансування становитиме майже $32 млрд.

Тобто номінально зовнішнього фінансування має вистачити для покриття планових видатків. Проте цього недостатньо для поповнення золотовалютних резервів, фінансування соціальної сфери та ймовірного розширення фінансування армії. План Б в України також є – це інструмент емісії гривні. (Проте Нацбанк поки що відкидає таку перспективу, – Mind)

Важливим кроком має стати затвердження програми Ukraine Facility від ЄС на 50 млрд євро на підтримку України у 2024–2027 роках. Програма складається з трьох компонентів: фінансова підтримка (39 млрд євро); фінансування приватного сектору (8 млрд євро); технічна допомога та інші допоміжні заходи (2,5 млрд євро).

Фінансування України після отримання членства у ЄС – чого очікувати?

У грудні 2023 року ЄС має схвалити дорожню карту переговорів з Україною щодо її вступу до ЄС. Потім відбудеться низка заходів щодо приведення економіки та законодавства України у відповідність до директив ЄС. За нашими оцінками, Україна має реальні шанси отримати статус члена ЄС у 2028 році.

Потенційні переваги для України:

  • до 60 млрд євро – на розвиток інфраструктури;
  • до 100 млрд євро – на розвиток сільського господарства;
  • 15–20 млрд євро щорічного нетто фінансування з бюджету ЄС;
  • підвищення кредитних рейтингів і доступ до більш дешевшого кредитування;
  • стабільність на валютному ринку та інше.

Для членів ЄС вступ України – серйозний «каталізатор». У разі прийняття дев’яти нових країн-членів, включно з Україною, Молдовою, Грузією та шістьма балканськими країнами, бюджет ЄС зросте на 21% – до 1,47 трлн євро (на основі бюджету 2023 року), що становитиме 1,4% від валового національного доходу 36 країн.

Це також означає зменшення субсидій у цій галузі для наявних членів ЄС на 20%. Такі країни, як Чехія, Мальта, Кіпр, Литва, Естонія та Словенія втратять значні кошти з фонду регіонального розвитку.

Держави, на які найбільше вплине вступ України до ЄС

За оцінками фахівців з ICDS, якщо б Україна стала членом ЄС із 2022 року, то вона отримала б фінансові доходи в розмірі 18,9 млрд євро. Це більше, ніж ЄС погодив виділити в рамках програми Ukraine Facility на 2024–2027 роки – 12,5 млрд євро щорічно.

Джерело – mind.ua

Всі свіжі інсайти, новини та дослідження доступні першими для підписників телеграм боту. А деякі ексклюзивні матеріали доступні тільки там. Приєднуйтесь!

Інші новини

Прокрутити вгору
18years