fbpx

Доля ІТ у ВВП України зросте з поточних 5% до 15% у 2030 році

     Станом на серпень 2022 р. активні бойові дії проходять на територіях, які генерували приблизно 21% ВВП України до війни. Загальні прямі збитки тільки Донецької, Харківської та Луганської областей досягають мінімум 53 млрд дол. Потреби у відновлені всієї економіки України до довоєнного стану оцінюються KSE Institute мінімум у 200 млрд дол. (без урахування непрямих втрат бізнесу та держави). Звичайно, за таких умов змінюється вся економіка України.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Які галузі підтримуватиме уряд?

     Ми передбачаємо, що номінальний ВВП України становитиме 4 640 млрд грн у 2022 р. (діапазон похибки прогнозу 4 330 — 4 980 млрд грн). Основний вклад залишиться за оптовою та роздрібною торгівлею, сільським господарством та переробною промисловістю. Значно втратять добувна промисловість (низька ймовірність відновлення галузі через втрату виробничих потужностей у металургії та портів Азовського моря) та будівництво.

     Ми очікуємо, що уряд буде стимулювати розвиток ІТ та переробної галузей, які мають високу додану вартість, а також соціальної сфери з метою підвищення рівня добробуту населення та забезпечення необхідних стандартів життя для повернення мігрантів та заробітчан. Доля сервісів в економіці виросте з 54% у 2021 р. до 65% у 2030 р.

Яку динаміку показує IT-галузь?

     Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну більшість галузей, особливо експортно-орієнтованих, зазнали значних втрат. ІТ — єдина галузь, яка не тільки не скоротилася з початком війни, а і зросла на 23% за 6 міс. 2022 р. у порівнянні із відповідним періодом 2021 р. За даними актуальних опитувань, більше як 85% ІТ-компаній повністю або майже повністю відновили свою ділову активність, а 63% показали позитивний фінансовий результат за І-ІІ кв. 2022 р.

     Загалом, обсяг експорту ІТ послуг перевищить 8 млрд дол. у 2022 р. та наблизиться до 12 млрд дол. за підсумками 2024 р. Кількість ІТ-спеціалістів може досягти 500 тис. осіб через 3 роки на фоні активної популяризації галузі та зміни профіля діяльності багатьох українців. Доля ІТ у ВВП України зросте з 5% у 2021 р. до 15% у 2030 р. та стане вираженою конкурентною перевагою української економіці в центрально-європейському регіоні.

     Варто зазначити, що ситуація для сервісних та продуктових ІТ-компаній відрізняється: у той час, як більш гнучкі та мобільні аутсорсингові компанії з початком війни якщо і «просіли», то незначною мірою, то продуктові компанії, особливо орієнтовані на внутрішній ринок, проводили скорочення та закривали до 50% проєктів. Загалом, ми очікуємо зростання ринку ІТ-послуг на 20–25 % за результатами 2022 р., зі збереженням темпів росту впродовж наступних трьох років. Продуктові компанії зростатимуть набагато повільніше. Важливими чинниками для цього будуть покращення безпекової ситуації в Україні, здатність компаній залучати нових клієнтів у наявних умовах, та бажання релокованих закордон фахівців повернутися.

     На пропозицію ІТ послуг суттєво впливатиме велика кількість «світчерів» — фахівців з інших галузей, які втратили роботу під час війни й намагатимуться перейти в ІТ. На відміну від довоєнної ситуації, ринок праці в ІТ-галузі зараз не є орієнтованим на кандидата. Кількість вакансій для спеціалістів Junior-позицій зменшилася на 80%, у той час, як попит на фахівців Senior-рівня не зменшився.

     Важливим трендом є також скорочення кількості ІТ-фахівців у непрофільних компаніях. Найбільших втрат зазнали компанії, залучені до електронної комерції та ритейлі: з багатьма фахівцями попрощались Rozetka та «Алло», а група компаній EVO (Prom.ua, kabanchik.ua, shafa.ua) скоротила майже 40% штату.

Поділитись 👉🏻

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Команда Capital Times підготувала велике макроекономічне дослідження.
Повна 30 сторінкова версія доступна у нашому телеграм боті за  донати у фонд Діти Героїв, партнером якого є Capital Times.

Після переходу в Телеграм – натисніть кнопку “Старт” 👇🏻