Новини

Пріоритети M&A ринку України: IT, агро, інфраструктура, логістика та зелена енергетика

Сергій Гончаревич, керуючий партнер Capital Times Investment Company в інвестиційному дайджесті InVenture розповідає про розвиток ринку M&A, останні інвестиційні угоди і плани залучення іноземних інвесторів в Україну
Як ви оцінюєте потенціал розвитку ринку M&A в період прийдешніх виборів 2019-2020гг.?
Спираючись на наш попередній досвід і поточну ситуацію на ринку, ми досить оптимістично дивимося в майбутнє. Сподіваємося і далі закривати угоди в інтересах наших клієнтів по залученню партнерів і фінансуванню для зростання бізнесу. А також ми будемо розвивати послугу максимізації вартості бізнесу і розробку стратегії Corporate Finance.
Як ви можете охарактеризувати ринок діяльність M&A консультантів в Україні в умовах інвестиційного голоду? Ви відчуваєте конкуренцію серед гравців на ринку інвестиційно-банківських послуг?
Безумовно, конкуренція є. У нас досить багато якісних конкуруючих команд. Наша аналітика по ринку M&A України другий рік поспіль демонструє зростання.
Які проекти, клієнти входять в фокус вашої діяльності по M&A напрямку?
Наш портрет клієнта - це компанії з IT, агро, інфраструктури, логістики та зеленої енергетики. Ті ключові галузі, які драйвлять економіку і мають великий потенціал зростання і розвитку.
У нас на сьогоднішній момент знаходиться більше 10 активних проектів на різних стадіях реалізації: 5 з них - у ключовій для нас галузі IT, 3 - в зеленій енергетиці. Є також проекти в секторі інфраструктури, логістики і в сільському господарстві.
Які знакові угоди Ви закрили в період 2018 рр. - початок 2019 роки.?
У 2017 році компанія Capital Times закрила 2 угоди. Одна - в IT, інша FMCG-виробнику, компанія Lactalis.
У 2018 року ми провели 4 M&A угоди - дві в IT, (Intellias и Horizon + SolbegSoft и Helmes), продали рітейл мережу дитячих товарів БУСЛІК - №1 в Білорусі, польській публічній компанії Coccodrillo, а також залучили 31 млн євро на будівництво зернового елеватора від Чорноморського банку реконструкції та розвитку.
Крім того, ми здійснили інвестування 3-х проектів. Перший - це виробник чат-ботів, компанія Бісендер. Другий - крафтова пивоварня. І третій проект - ми стали міноритарним акціонером компанії GLOVO. Компанія вийшла на ринок України та успішно розвивається.
У 2019 ми анонсували підписання угоди про входження публічної компанії POSCO DEAWOO в проект компании OREXIM - зерновий елеватор в Миколаївському морському торговому порту.
Розкажіть більш детально про вашу роль в угоді між OREXIM і POSCO DAEWOO Corporation?
На сьогоднішній момент ми не можемо розкривати ніяких подробиць угоди та її деталей, оскільки перебуваємо під дією договору про нерозголошення інформації (НДА).
Розкажіть про інші проекти в вашому портфелі, які знаходяться в активній фазі роботи?
Кожен проект унікальний по-своєму і в портфелі є проекти на різних стадіях. Дуже активно розвиваються проекти в галузі сонячної енергетики. Це «гаряча» тема на найближчі кілька років і активність інвесторів тут висока.
Наш фокус, відповідно до затвердженої командою стратегії, - це IT компанії. З 5 згаданих проектів - 3 знаходяться на стадії підписання договорів з інвесторами. А 2 - на дуже ранній стадії.

Нещодавно проходила інформація, що Capital Times планує створити альянс з одним з великих світових гравців на ринку M&A. Розкажіть більш детально з ким планується об'єднання, на яких умовах, який формат співпраці?

Хочемо ми того чи ні, але ми конкуруємо не тільки і не стільки в Україні, а конкуруємо з великими міжнародними компаніями. Створення потужного партнерства з глобальним гравцем продиктована ринковою необхідністю.
На жаль, я не можу сказати щось більше, в силу специфіки переговорів, як і будь-якої угоди або проекту. Ця інформація також на сьогоднішній момент під НДА.
У чому проявлятиметься особливість роботи по залученню міжнародних інвесторів з азіатських і європейських ринків?
Специфіка є як в кожному проекті, так і кожному інвесторі. Особливо яскраво вона проявляється в різних культурах і менталітетах. Завдання радника допомогти знайти кращого (з урахуванням цілей конкретного бізнесу і менталітету), структурувати проект і переговори.максимально ефективно.
Ваша компанія також входить до міжнародної мережі M & A консультантів Globalscope, що це дає Вам і Вашим клієнтам?
Перевага для клієнтів в можливості знаходити інвесторів і правильно на їх мові презентувати і відстоювати проект. У нас є успішні кейси співпраці в рамках мережі. Наприклад, після операції в 2017 році, компанія Lactalis дала нам мандат з нашими колегами в Японії з поглинання виробника молочних продуктів в цій країні.
Можете сьогодні назвати імена іноземних інвесторів, які розглядають капіталовкладення в економіку України? Які проекти актуальні для іноземців, які напрямки діяльності?
Інвесторами в проекти Capital Times є як компанії, які вже присутні в Україні, так і компанії, які тільки думають про свою стратегію на нашому ринку. Завдяки досвіду, Globalscope і партнерам ми можемо залучати інвесторів з усього світу і зараз активно зайняті цим процесом.